YOGA YAPMAYA BAŞLAMAK 4

Soluk alıp vermeyi unutmayın.Yoga yaparken, soluk alış verişlerinizin farkında olmalısınız.Soluklarınızın bedeninizle hareket etmesini sağlayın.Esneme hareketlerine soluk alarak başlayın ve duruşu sürdürürken de soluk alıp vermeye devam edin.Aldığınız soluğu gerilmiş olan kaslarınıza gönderdiğinizi hayal edin.Bunu yaptığınızda, kaslarınızın gevşediğini fark edeceksiniz.

Duruşlar sırasında normal soluklar alıp verin.Bir duruşu sürdürmeye çalışırken soluğunuzu tutarsanız, kaslarınız sertleşebilir.Bir duruşu sürdürürken ya da diğerine geçerken soluk alıp vererek rahatlamayı öğrenin.Bu alışkanlık, kaslarınıza oksijen gitmesini sağlar ve böylece kaslarınız rahatlayıp, daha sonra kolayca gerilebilir.

Duruşlar arasında geçiş yaparken durun ve bir-iki kez soluk alıp vererek dinlenin.Bir yandan, bedeninize öğrendiği şeyleri hazmetmesi için zaman tanıyın, bir yandan da gerilen kaslarınızın eski haline dönmesine izin verin.Yoganın yumuşaklığını hissedin.

Başlangıçta başınız dönebilir. Endişelenmeyin.Bazı duruşlarda (mum,deve,balık gibi) beyninize hızlı bir şekilde kan pompalanıyor olabilir.Bu geçici olarak baş ağrısı ya da baş dönmesine neden olabilir.Aynı şekilde pranayama’lar (nefes çalışmaları) sırasında da başınız ağrıyabilir ya da dönebilir.Yogaya başladıktan birkaç hafta sonra bu şikayetlerinizin geçmiş olması gerekir.Geçmiyorsa mutlaka nedenini araştırmalısınız.

Sevgiler.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s