YOGA YAPMAYA BAŞLAMAK 2

İhtiyacınız olan tek şey çok az rahatsız edileceğiniz sessiz bir yer.Üzerinize rahat giyisiler giyin ve yüzüstü hareketleri yaparken yüzünüzü korumak için yere bir battaniye serin.Hareketleri, üzerinde halı serili olsa bile beton zemin üzerinde yapmaktan kaçının.Omurganız incinebilir.

Yoga popüler olmaya başladıktan sonra bazı yoga araçları geliştirilmiştir.Çok gerekli olmasa da kendinizi daha rahat ve güvenli hissetmenizi ve bazı hareketleri daha rahat yapmanızı sağlayabilirler.Bunlar yoga minderleri, kemerler, yastıklar ve kaymayı önleyici minderlerdir.Bu malzemeleri işlerimizi “kolaylaştırmak”  için kullanmamaya özen göstermeliyiz.Bir anlık tatmin duygusunu yaşayabilmek için bunlara ihtiyacımız olduğu gibi yanlış bir kanıya kapılabiliriz.

Minderinizin yumuşak olmasını öneririm.Duruşları uygularken omurganız ve dizleriniz için daha yararlıdır.Aslında doğru ya da yanlış diye bir şey yoktur.Kendi içgüdülerinizi izlerseniz sizin için en iyi olanı bulabilirsiniz.Bedeninizin sesini dinleyin ve nasıl rahat ediyorsa öyle yapın.

Herhangi bir duruşu uygularken, kendinizi nerede rahat hissediyorsanız, oraya kadar ilerleyin.Bu noktadan öteye gitmek için kendinizi zorlarsanız bu size hiç bir yarar sağlamaz. Böylece sabırlı olmayı öğrenirsiniz.Kaslarınızın belleği vardır ve esnek olmayı zaman içinde öğrenirsiniz.

Yogada rekabet yoktur, herhangi bir duruşu, tam olarak yapmanız gerektiği gibi yapamayabilirsiniz.Yogayı öğrenmenin bir parçası da, kendinizi başkalarıyla aynı seviyede olmanız gerekmediğinin bilincine vararak rahatlatabilmek ve bulunduğunuz nokta ile gurur duymaktır.

Sevgilerimle.

2 thoughts on “YOGA YAPMAYA BAŞLAMAK 2

  1. “Yogayı öğrenmenin bir parçası da, kendinizi başkalarıyla aynı seviyede olmanız gerekmediğinin bilincine vararak rahatlatabilmek ve bulunduğunuz nokta ile gurur duymaktır.” kısmı özellikle çok hoşuma gitti.
    Ben de yogaya yeni başlayan biri olarak buna çalışıyordum. Yoganın duruşlar ve fiziksel katkısı bir tarafa, hayata bakışa katkısını düşünmeliyim ve mutlaka ki hayatta da yogadaki bu yaklaşımı uygulamaya çalışmalıyım diye düşündüm…

    Beğen

    • Yoga, bir yaşam biçimidir Selva’cım.Ve yoga yaparken sadece hareket yapmıyoruz.Sabırlı olmayı, kapasitemizi kabullenmeyi, daha iyi yapabilmek için çalışmayı,ve sürekli yaptığımız hareketleri zihnimizle izlemeyi yani konsantrasyonu öğreniyoruz.Çalışmalarını sürdürdükçe hayata uyguladığın yönlerini çok daha fazla keşfedeceğini düşünüyorum.Yolun açık olsun.

      Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s