ÇEKİRDEK DÜŞLER

Düşüncelerimin sessizliğinde, tüm iç dünyamı algılıyorum, küçük ve önemsiz bir tohumcuk gibi ve aynı zamanda türlü türlü olanağa gebe.

İç organlarımda, muhteşem bir ağacın tohum filizini görüyorum, gelişmekte olan benim yaşam ağacım.

Her tohum kendi minicikliğinde barındırır sonradan dönüşeceği ağacın ruhunu.

Her tohum bilir nasıl ağaca dönüşeceğini, bereketli topraklarda onu besleyen öz suları emerek, dallarını ve yapraklarını genişleterek,

Çiçek ve meyve dolarak, vermek için, sahip olduklarını verebilmek için. Her tohum bilir nasıl ağaca dönüşeceğini. Ve tıpkı gizli düşler kadar çoktur tohumlar. İçimizde tomurcuklanmayı bekler, sayısız düş, kök salmak, ışığa varmak, tıpkı tohumlar gibi, ağaca dönüşmeye ölmek için… Gururlu ve muhteşem ağaçlar, bizlere, iç sesinizi duyun der, olanca sağlamlıklarıyla dinleyin, tohum düşlerinizin bilgeliğini. Onlar, düşler yolu gösterir size, her türlü simge ve işaretlerle, her eylemde, her anda, nesnelerin ve insanların arasında, acılarda ve hazda, zaferlerde ve başarısızlıklarda. Uyurken ya da uyanıkken görülen düştür öğreten, kendimizi görmeyi kendimizi dinlemeyi, kendimizin farkına varmayı. Rotayı çizen kaçak ve ürkek içe doğuşlardır bazen, bazen de şimşeklerin kör edici parlaklığı.

Ve böylece büyür gelişir, evriliriz…

Ve bir gün geçip giderken, hayat adını verdiğimiz bu ebedi şimdiden, düşlerimizin tohumları, ağaçlara dönüşür, dev kanatların göğü yarıp geçmesi gibi yararak dallarını, tek bir parçada birleştirir geçmişimizi ve geleceğimizi. Korkacak bir şey yok… Onlara eşlik eden bir tür iç bilgeliktir… Çünkü her tohum nasıl ağaç olacağını bilir.

(DÜŞÜNDÜRÜCÜ HİKÂYELER-JORGE BUCAY)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s