OPTİMUM SAĞLIK

Optimum sağlığı kazanmak ister misiniz??..

Bunun en iyi yolu, yüksek enzim içeriği olan çiğ meyve ve sebze, çimlendirilmiş tohumlar, kabuklu kuru yemişler, tahıllar ve deniz yosunları tüketmekten geçer.

Ağırlıklı olarak pişmiş besinler tüketmek, bedeninizde çok büyük bir gerginliğe sebep olur.

Bunun neden böyle olduğunu anlayabilmek için enzimlerin ne rol oynadıklarını anlamamız gerekir.

Enzimler her canlı bitki ve hayvanın hücrelerinde bulunur. Ve bu enzimlerin görevi bütün biyolojik aktiviteleri sağlamaktır. Gözünüzü kırpmanızdan , parmağınızı kaldırmaya , bir şeyi düşünmenize kadar bütün aktiviteleri….Çünkü enerji sağlamak için oksijen kullanırken birçok enzim devreye girer.

Yemek yediğiniz zaman besinleri sindirmek için enzimlere ihtiyacınız olacaktır. Eğer yediğiniz besin canlı besin ise , mesela bir havuç, bir marul yaprağı ya da bir muz ise , sindirmek için ihtiyacınız olan bütün enzimler onların içinde mevcuttur ve sizin için çalışmaya hazırdır.

Yiyecekler, 48 C nin üzerinde pişirildiği takdirde bu besinlerin içinde doğal olarak bulunan enzimler ısıdan dolayı yok olacaklardır.. Ve vücudunuz bu görevi yerine getirmek üzere kendi sindirim enzimlerini üretmeye başlayacaktır.

Bu bir problem midir ??

Bize göre evet..

Vücudunuz sindirim ile meşgul iken, enerjiyi farklı enzimler üretmek üzere başka yöne çevirmekte oldukça zorlanır. Bir taraftan sindirim sisteminize sürekli sindirim enzimlerini sağlamak ve bir taraftan vücudunuzun ihtiyacı olan hayati enzimleri; temizleyici, iyileştirici ve onarıcı metabolik enzimleri sağlamaya çalışırken çekişmeli bir savaşın içinde kalır.Ve siz de bu savaşın içinde zarar görürsünüz..

Nasıl mı??

Hastalık, hazımsızlık, kabızlık, yaşlılık lekeleri, yorgunluk, uyuklama, kırışıklıklar, kötü bir deri dokusu, görmede azalma, zayıflayan hafıza, alerjiler, hipoglisemi, tümör ve kistler, sinüzit, depresyon, gibi.

Bütün bunlara günümüzde yüklenen anlam yaşlılıktır.

Fakat aslında bunlar iki gerçeğin sonucudur.

Bedeniniz zamanla enzim üretme kabiliyetini kaybeder.(Genç yetişkinler, orta yaşlılara göre 3 kez fazla enzim üretebilir.)Ve ağırlıklı pişmiş yiyecek tükettiğiniz takdirde, vücudunuz sağlık ve şifa için enzim üreteceği yerde zamanını sindirim için enzim üretmekle harcar.

Ve yaşamın basit gerekleri için gerekli ve yeterli enzim kalmadığında yaşam sona erer.

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s